Felhívás a középfokú iskolák
Péchy Blanka színművésznőnek 1960-ban tett alapítványa indította el a Kazinczyról elnevezett „Szép Magyar Beszéd” versenyt, amely az eltelt hat évtized során országos mozgalommá vált. Felhívjuk az összes középfokú oktatási intézmény igazgatóját, nevelőtestületét és diákságát az iskolai versenyek megrendezésére.
Résztvevők
A Szép Magyar Beszéd versenyen részt vehetnek az ország középfokú iskolái (gimnázium, szakgimnázium és szakközépiskola) 9–13. évfolyamának növendékei, illetve a felnőttképzés nappali tagozatának 10–12. évfolyamára járó tanulói.
Az országos döntőn csak azok a versenyzők indulhatnak, akik még nem nyerték el a Kazinczy-érmet.
(A nyolc évfolyamos gimnázium 5–8. és a hat évfolyamos gimnázium 7–8. évfolyamának tanulói az általános iskolások versenyén vehetnek részt.)
A verseny menete, feladatai
A döntő egy maximum 3 perc időtartamú szabadon választott 20–21. századi magyar esszé vagy értekezés (részlet) felolvasásából, egy kötelező szöveg tolmácsolásából és egy „Beszélni nehéz!” jellegű feladat írásbeli megoldásából áll.
Az országos verseny szabadon választott szövegének formai követelményei: egy oldalon Times New Roman betűtípussal 13-as betűnagysággal, másfeles sorközzel, maximum 25 sor.
Kategóriák
Az országos döntőt két kategóriában hirdetjük meg:
A) gimnáziumi és a határon túli középiskolák tanulói,
B) szakképző iskolák (technikum, szakgimnázium, szakközépiskola) tanulói számára.
A döntőre minden megye kategóriánként (gimnáziumi tanulók, szakképző iskolák tanulói) 2-2 tanulót, a megyéken kívül Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged városok 2-2 és Budapest 12-12 tanulóját küldheti el. A határon túli tanulók a regionális versenyeken nyerik el az indulás jogát.
Az országos döntőn az
A) kategóriában 20, a
B) kategóriában 15 diák nyeri el a Kazinczy-érmet és a vele járó pénzjutalmat.
Megelőző versenyek
Az országos döntőt megelőző megyei, fővárosi versenyeket a Kazinczy-díj Alapítvány által felkért iskolák rendezik. A megyei és a fővárosi döntő szövegét a Kazinczy-díj Alapítvány küldi meg, ezért kérjük, hogy a rendező iskolák 2025. január 31-ig jelezzék a döntők idejét és a versenyző tanulók számát az alapítvány elnökhelyettesének (Kerekes Barnabás, Baár–Madas Református Gimnázium, 1022 Budapest, Lorántffy Zsuzsanna u. 3., ).
A megyei (fővárosi) döntőket szervező iskolák listáját itt találja.
Jelentkezés
A döntőbe jutott tanulók nevét, iskoláját, osztályát, felkészítő tanárának nevét a rendező intézmények 2025. március 5-ig közöljék a Kazinczy Ferenc Gimnáziummal (9021 Győr, Eötvös tér 1.; telefon: 06 96 526 060; e-mail: ). Az országos döntőt 59. alkalommal rendezi meg a Kazinczy-díj Alapítvány, az Anyanyelvápolók Szövetsége, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Kazinczy Ferenc Gimnázium Győrött, 2025. április 11–13. között.
Értékelés
Az országos döntő bírálóbizottságát a Kazinczy-díj Alapítvány javaslata alapján a rendező gimnázium kéri fel.
Bízunk abban, hogy a több mint fél évszázados verseny tovább mélyíti anyanyelvünk szeretetét, és a tanulók körében egyre több hívet szerez a szép, helyes, kifejező magyar beszédnek.
Kazinczy-díj Alapítvány ─ Péchy Blanka emlékére
Anyanyelvápolók Szövetsége
Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium