Színművész, 1973 és 2013 között a Kolozsvári Állami Magyar színház tagja, 1993 és 2019 között a Babes-Bolyai Tudományegyetem politológia-újságíró szakos hallgatóinak beszédtechnikai tanára, 2000-től 2019-ig a kommunikáció szakra járók oktatója, 1997-től 2018-ig az egyetem Színház és Televízió Kara növendékeinek felkészítője.
Előadóművészi pályafutása során közel negyvenféle önálló est műsorának összeállítója és előadója. Az erdélyi irodalom népszerűsítésének megszállottja; több Reményik-műsorral járta az országot és a világot; emellett Dsida Jenő, Kányádi Sándor, Márai Sándor, Wass Albert, Ady Endre műveinek értő tolmácsolója, de méltán népszerűek nagyszerű tematikus versösszeállításai is: a szülőföldről, az anyaságról, a szerelemről, adventről, a karácsonyról. A nemzeti múlt iránti érzékenyégét jelzik 1848-ról és 1956-ról készített összeállításai.
Anyanyelvünknek elkötelezettje, szerelmese, az erdélyi nyelvművelő mozgalmak hűségese. Az Aranka Györgyről – Erdély Kazinczyjáról – elnevezett országos nyelv- és beszédművelő versenyen 26 év óta a versmondó verseny bírálóbizottságának elnöke, a Georgius Aranka Társaság zsoboki ifjúsági anyanyelvi táborának rendszeres előadója. Humorral átszőtt előadásai, versenyértékelései során hasznos tanácsaival, gyakorlatias meglátásaival segíti a fiatalokat. A tanártovábbképzések szervezői okkal hívják meg a tanfolyamokra, táborokba, érzelem és értelem, elmélet és gyakorlat kiválóan ötvöződik foglalkozásaiban. Pályafutását, egész tartalmas életét a szolgálat, az évezredes emberi és nemzeti értékek megőrzése és átadása jellemzi.
Színművészi, előadóművészi, pedagógusi munkásságáért, a magyar nyelv műveléséért, ápolásáért végzett rendíthetetlen, kitartó munkájáért Albert Júlia joggal veheti át a Péchy Blanka-díjat.